• English
  • Română
  • Српски језик

ADIVEST – Rumunski prekogranični partner

Asocijacija za razvoj među zajednicama za upravljanje vanrednim situacijama (ADIVEST) je udruženje sa statusom javnih komunalnih/usluga koje su osnovali okružni saveti uključeni u Zapadni region regionalnog razvoja u Rumuniji. Njena isključiva misija je da podrži odgovarajuće davanje i unapređenje usluga civilne zaštite i upravljanja vanrednim situacijama i aktivnosti koje nude inspektorati za vanredne situacije iz okruga Timiš, Karaš-Severin, Arad i Hunedoara.

Cilj ADIVESTA je povećanje kapaciteta za prevenciju i intervenciju u vanrednim situacijama na nivou čitavog Zapadnog regiona u Rumuniji, koristeći pristup koji uključuje saradnju između institucija koje imaju operativnu ulogu u vanrednim situacijama, ali i drugih lokalnih i regionalnih aktera sa atribucije u ovoj oblasti. Ovaj cilj je podržan nizom inicijativa i akcija kao što su zajedničko korišćenje ljudskih i materijalnih resursa, omogućavanje koordinisanog delovanja, podsticanje svake akcije koja će dovesti do efikasnije prevencije i intervencije i na kraju do većeg stepena bezbednosti građana.

Više informacija: www.adivest.ro

Inspektorat za vanredne situacije „Banat“ okruga Timiš (ISU TIMIS) - Rumunski prekogranični partner

Inspektorat za vanredne situacije „Banat“ okruga Timiš (ISU Timis) osnovan je ujedinjenjem Grupe vatrogasaca „Banat“ okruga Timiš sa Inspekcijom civilne zaštite okruga Timiš. ISU Timiš je necentralizovana javna služba pod rumunskom nadležnošću Generalnog inspektorata za vanredne situacije, kojom lokalno koordinira lokalni guverner okruga Timiš. ISU Timis deluje u cilju sprečavanja i upravljanja rizicima od vanrednih situacija.

Glavne misije inspektorata su praćenje rizika, operacije kontrole prevencije, pružanje intervencija hitne pomoći putem SMURD službe, gašenje požara, kontrolisano uništavanje neeksplodirane municije, pretraživanje i obeležavanje područja od kojih je prisutna CBRN (hemijska, biološka, radioaktivna i nuklearna) opasnost. Naši operativni centri i interventne jedinice se nalaze u Temišvaru, Lugožu, Buziašu, Sanicolaul Mareu, Fagetu, Deti, Pišiji i Žiroku, pokrivajući sve oblasti okruga Timiš.

Više informacija: www.isutimis.ro

Žandarmerijski inspektorat okruga Timiš (IJJ Timis) – Rumunski prekogranični partner

IJJ TIMIS je osnovan Zakonom 550/2004 o organizaciji i funkcionisanju rumunske Žandarmerije i Naredbom Ministarstva unutrašnjih poslova I/0534/08.04.2005.

IJJ TIMIS je organizovao i izvršio specifične misije koje potpadaju pod njegovu zakonsku moć i nadležnost, kao sopstveni i inkorporirani sistem zajedno sa drugim institucijama, kao što je ISU TIMIS, sa sledećim glavnim ciljevima javnog reda i bezbednosti: zaštita života, fizička integritet i sloboda ličnosti, zaštita javne i privatne svojine, zaštita legitimnih interesa građana, zaštita zajednice i države; učešće u ograničavanju i otklanjanju prirodnih, tehnoloških, ekoloških ili složenih posledica katastrofe; obezbeđuje mere za red i zaštitu prostora na kojima je nastala ili postoji opasnost od izbijanja požara, eksplozija ili drugih vanrednih situacija.

Više informacija: www.jandarmeriatimis.ro

Grad Zrenjanin - srpski prekogranični partner

Na području Grada Zrenjanina, pored gradskog naselja, nalaze se još 22 naseljena mesta sa oko 125.000 stanovnika, na površini od oko 1319 km2.

Godišnje se u proseku registruje oko 650 intervencija, od čega 555 požara, od čega 366 požara na otvorenom prostoru. Najveći broj ovih požara je uzrokovan paljenjem suve trave, niskog rastinja i ostataka useva. Ovi požari su opasni jer ugrožavaju i ljudske živote i zdravlje ljudi, useve, životnu sredinu i objekte u prirodi. Najveći problem su oni požari koji se javljaju u zaštićenim područjima, kojih na teritoriji grada Zrenjanina ima ukupno tri. Zajednički i prekogranični pristup praćenju rizika, procedurama intervencije i korišćenju opreme u ovoj oblasti će konsolidovati naše napore ka prevenciji katastrofa, pravilnoj intervenciji, otpornosti i pomoći.

Više informacija: www.zrenjanin.rs

Grad Kikinda - srpski prekogranični partner

Grad Kikinda - nalazi se u severnom delu Banata, 7,5 km od rumunske i 60 km od mađarske granice. Prostire se na 783 km2 i ima nešto manje od 60.000 stanovnika i administrativni je centar Severnobanatskog okruga. Grad Kikinda će ovim projektom unaprediti svoju spremnost za upravljanje vanrednim situacijama izazvanim elementarnim nepogodama. Povećana pripremljenost se ogleda kako kroz povećanje tehničkih kapaciteta – nabavku neophodne opreme, tako i kroz povećanje veština, obuke i svesti lokalnog stanovništva za delovanje u vanrednim situacijama. Jedna od najvažnijih prednosti je zajedničko sprovođenje aktivnosti, razmena iskustava i zajedničke vežbe koje će povećati spremnost za vanredne situacije.

Više informacija: www.kikinda.org.rs

Saradnja izvan granica!
Interreg -IPA Program prekogranične saradnje Rumunija – Srbija je finansiran od strane Evropske unije u okviru instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) i sufinansiran od strane država učesnica programa.
Rumunsko-srpsko prekogranično praćenje rizika u slučaju vanrednih situacija

eMS: RORS-218

Sadržaj ovog materijala ne predstavlja zvanični stav Evropske unije.

U slučaju pritužbi, kontaktirajte nas slanjem e-maila na adresu: romania serbia@mdrap.ro

www.romania-serbia.net